تماس با ما
درباره ما
هدایا و نذورات
دلنوشته های کاربران
زیارت مجازی
پرتال امامزادگان کشور
ثواب هر قدم در راه زيارت امام حسين عليه السلام !
کاروان‌هايي که عازم پياده‌روي سه روزه اربعين حسيني از نجف تا کربلا هستند؛ پس از زيارت اميرالمومنين(عليه السلام) در نجف اشرف و پس از طي 80 کيلومتر، خود را به ديار دوست و سرزمين عشق و محبت، کربلا مي رسانند....
چهارشنبه 29 مهر 1394    
بازدید: 392
کاروان‌هايي که عازم پياده‌روي سه روزه اربعين حسيني از نجف تا کربلا هستند؛ پس از زيارت اميرالمومنين(عليه السلام) در نجف اشرف و پس از طي 80 کيلومتر، خود را به ديار دوست و سرزمين عشق و محبت، کربلا مي رسانند. بياييم تاملي کنيم که چرا زيارت حرم امام حسين(عليه السلام) آن هم با پاي پياده تا اين اندازه با ارزش و با فضيلت است.
ثواب قدم هاي برداشته شده در راه زيارت امام حسين(عليه السلام)
ائمه هدي(عليهم السلام) بارها در روايات خود، پياده روي به سمت حرم امام حسين(عليه السلام) را توصيه کرده اند و براي هر قدمش اجر و مغفرت ويژه اي در نظر گرفته اند.
عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ ثُوَيْرِ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام:‏ يَا حُسَيْنُ! مَنْ خَرَجَ مِنْ مَنْزِلِهِ يُرِيدُ زِيَارَةَ قَبْرِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ ص إِنْ کَانَ مَاشِياً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حَسَنَةً وَ مَحَى عَنْهُ سَيِّئَةً؛ حَتَّى إِذَا صَارَ فِي الْحَائِرِ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْمُصْلِحِينَ الْمُنْتَجَبِينَ حَتَّى إِذَا قَضَى مَنَاسِکَهُ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْفَائِزِينَ حَتَّى إِذَا أَرَادَ الِانْصِرَافَ أَتَاهُ مَلَکٌ فَقَالَ: إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص يُقْرِوُکَ السَّلَامَ وَ يَقُولُ لَکَ: اسْتَأْنِفِ الْعَمَلَ فَقَدْ غُفِرَ لَکَ مَا مَضَى (1)
از حسين بن ثوير روايت شده که امام صادق(عليه السلام) فرمودند:
اي حسين! کسي که از منزلش بيرون آيد و قصدش زيارت قبر حضرت حسين بن علي(عليهماالسلام) باشد؛ اگر پياده رود؛ خداوند منّان به هر قدمى که برمى‏ دارد يک حسنه برايش نوشته و يک گناه از او محو مى‏ فرمايد؛ با رسيدن به حرم دوست، از رستگاران مي شود تا زمانى که به حائر (2) برسد و پس از رسيدن به آن مکان شريف حق تبارک و تعالى او را از رستگاران قرار مى‏ دهد؛ با انجام اعمال زيارت، از فائزان مي شود تا وقتى که مراسم و اعمال زيارت را به پايان برساند که در اين هنگام او را از فائزين محسوب مى‏ فرمايد؛ هنگام بازگشت ندا مي رسد که بخشيده شدي تا زمانى که اراده مراجعت نمايد در اين وقت فرشته‏ اى نزد او آمده و مى‏ گويد: رسول خدا(صلي الله عليه و آله) به تو سلام مي رساند و خطاب به تو مى ‏فرمايد: از ابتدا عمل را شروع کن، تمام گناهان گذشته ‏ات آمرزيده شد.
کسي که از منزلش بيرون آيد و قصدش زيارت قبر حضرت حسين بن علي(عليه السلام) باشد؛ اگر پياده رود؛ خداوند منّان به هر قدمى که برمى‏ دارد يک حسنه برايش نوشته و يک گناه از او محو مى‏ فرمايد
فائزان، همنشينان معصومين(عليهم السلام) هستند
در اين روايت دانستيم که ابتدا زائر حرم امام حسين(عليه السلام) به مقام رستگاران و سپس به مقام فائزان مي رسد. تفاوت اين دو مقام در اين است که فوز يا رستگاري عملي يک مرحله بالاتر از فلاح يا رستگاري اعتقادي است. اگر کسي فائز شد جايگاهش همنشيني و انس حقيقي با حضرت محمد(صلي الله عليه و آله) و ائمه اطهار(عليهم السلام) در بالاترين رتبه بهشت است و کوتاه ترين راه فائز شدن، اين است که محبت امام حسين در دل انسان بتابد.(3)

بدنت را خرج امام حسين(عليه السلام) کن
وقتي انسان در مسير کربلاي اباعبدالله الحسين(عليه السلام) پاهايش خسته مي شود و خستگي را عميقاً با جسم خودش احساس مي کند؛ ارتباط روحي اش هم با اباعبدالله الحسين(عليه السلام) بيشتر مي شود. به عبارت ديگر اگر شما بدن خود را در راه عشق به آقا امام حسين(عليه السلام) خرج نکني به حد کمال نخواهد رسيد.
خيموں کا جلانا
پياده روي اربعين کاري زينبي است
شايد با خود بگويي: از خانه هم مي توانم به امام حسين (عليه السلام) سلام دهم. چرا بايد سختي چند روز پياده‌روي را به جان بخرم و مسيري طولاني را در گرما و سرما طي کنم تا کسي را زيارت کنم که همين لحظه هم در کنار من است؟
پس بشنو سخن زينب را که به يزيد فرمود: «به خدا که نمي‌تواني ياد و خاطره ما را محو و نابود کني.» اگر من از خانه‌ام سلام دهم و تو از خانه‌ات سلام دهي؛ ديري نمي‌پايد که داستان کربلا از يادها مي‌رود.
اربعين يک ميعادگاه با عظمت است. اين جا است که مي شود پيام هايي از حقيقت اسلام ناب را به جهان داد. اگر نبوديم تا امام حسين(عليه السلام) را ياري کنيم؛ امّا با حضرت زينب(سلام الله عليها) مي توانيم همراه شويم و پيام عاشورا را به همه عالم برسانيم.
وقتي انسان در مسير کربلاي اباعبد الله الحسين(عليه السلام) پاهايش خسته مي شود و خستگي را عميقاً با جسم خودش احساس مي کند؛ ارتباط روحي اش هم با اباعبد الحسين(عليه السلام) بيشتر مي شود. به عبارت ديگر اگر شما بدن خود را در راه عشق به آقا امام حسين(عليه السلام) خرج نکني به حد کمال نخواهد رسيد
پياده روي اربعين، بهترين فرصت براي معرفي امام حسين(عليه السلام) به همه عالم
در رواياتي چند، به مطالب و سخنان نخستين امام زمان عليه السلام اشاره شده است؛ از جمله آنها روايتي است كه محدث بزرگوار شيخ علي يزدي حائري (رحمه الله عليه) نقل كرده است. او مي گويد: «زماني كه قائم آل محمد ظهور كند، ما بين ركن و مقام مي ايستد و پنج ندا مي دهد و در آن پنج ندا پس از معرفي خود مي فرمايند:
الا يا اهل العالم ان جدي الحسين قتلوه عطشانا: بيدار باشيد اي اهل عالم كه جد من حسين را تشنه كام كشتند الا يا اهل العالم ان جدي الحسين طرحوه عريانا: بيدار باشيد اي اهل عالم كه جد من حسين را عريان روي خاك افكندند.
الا يا اهل العالم ان جدي الحسين سحقوه عدوانا: آگاه باشيد اي جهانيان كه جد من حسين را از روي كينه توزي پايمال كردند.
امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) خود را به واسطه امام حسين(عليه السلام) به همه عالم معرفي مي کنند؛ بنابراين در آن زمان بايد همه مردم عالم، امام حسين(عليه السلام) را شناخته باشند که وقتي امام زمان(صلوات الله عليه) فرمود: من پسر حسين فاطمه هستم؛ همه ايشان را بشناسند.(4)
اما هنوز همه مردم عالم، امام حسين(عليه السلام) را نمي شناسند و اين تقصير ما است. چون ما براي سيدالشهداء(عليه السلام) به گونه اي فرياد نزده ايم که همه عالم صداي ما را بشنوند. پياده روي اربعين، بهترين فرصت براي معرفي امام حسين(عليه السلام) به همه عالم است.
بارالها به حق محمد و آله الطاهرين(صلوات الله عليهم اجمعين) به ما لياقت بده تا بتوانيم با پاي پياده به حرم امام حسين(عليه السلام) مشرّف شويم و ما را جزء بهترين شيعيان حضرت قرار ده. اللّهمّ صلّ علي محمّد و آل محمّد و عجّل في فرج مولانا صاحب الزّمان.

پي نوشت ها:
1. بحارالانوار، ج 98، ص 28؛ المزار، شيخ مفيد، ص30؛ کامل الزيارات ص132
2. محدوده حرم حضرت را حائر گويند. نجفي، محمد حسن؛ جواهر الکلام، ج 14، ص 339
3.بخشي از سخنان حجت الاسلام عبدالحميد شهاب؛ بر گرفته از سايت شيعه نيوز
4.شيخ علي يزدي حائري (رحمه الله عليه)؛ برگرفته از سايت پايگاه جامع عاشورا