تماس با ما
درباره ما
هدایا و نذورات
دلنوشته های کاربران
زیارت مجازی
پرتال امامزادگان کشور
?? جمله از امام خامنه اي درباره عزاداري سيدالشهدا عليه‌السلام
پايگاه اطلاع‌رساني KHAMENEI.IR بيست جمله‌ي برگزيده از رهبر انقلاب درباره عزاداري سيدالشهدا عليه‌السلام را منتشر کرد
چهارشنبه 29 مهر 1394    
بازدید: 344
 پايگاه اطلاع‌رساني KHAMENEI.IR بيست جمله‌ي برگزيده از رهبر انقلاب درباره عزاداري سيدالشهدا عليه‌السلام را منتشر کرد:
 
 *در زندگي حسين‌بن‌علي عليه‌السّلام، يک نقطه‌ي برجسته، مثل قله‌اي که همه‌ دامنه‌ها را تحت‌الشعاع خود قرار مي‌دهد، وجود دارد و آن عاشورا است.
????/??/??
 *تحقيقاً يکي از مهمترين امتيازات جامعه شيعه بر ديگر جوامع مسلمان، اين است که جامعه شيعه، برخوردار از خاطره عاشوراست.
????/??/??
 *يکي از بزرگترين نعمت ها، نعمت خاطره و ياد حسين‌بن‌علي عليه‌السّلام، يعني نعمت مجالس عزا، نعمت محرّم ونعمت عاشورا براي جامعه شيعيِ ماست.
????/??/??
 *قدر مجالس عزاداري را بدانند، از اين مجالس استفاده کنند و روحاً و قلباً اين مجالس را وسيله‌اي براي ايجاد ارتباط و اتّصالِ هرچه محکم‌تر ميان خودشان و حسين‌بن‌علي عليه‌السّلام، خاندان پيغمبر و روح اسلام و قرآن قرار دهند.
????/??/??
 *در ماه محرم، معارف حسيني و معارف علوي را که همان معارف قرآني و اسلامي اصيل و صحيح است براي مردم بيان کنيد.
????/??/??
 *اگر براي ذکر مصيبت، کتاب «نَفَس المهمومِ» مرحوم «محدّث قمي» را باز کنيدو از رو بخوانيد، براي مستمع گريه‌آور است و همان عواطفِ جوشان را به‌وجود مي‌آورد. چه لزومي دارد که ما به خيال خودمان، براي مجلس‌آرايي کاري کنيم که اصل مجلس عزا از فلسفه واقعي‌اش دور بماند؟!
????/??/??
 *وقتي شعر را مي خوانيم، به فکر باشيم که از اين شعر ما ايمان مخاطبان ما زياد شود. پس، هر شعري را نمي خوانيم؛ هرجور خواندني را انتخاب نمي کنيم؛ جوري مي خوانيم که لفظ و معنا و آهنگ، مجموعاً اثرگذار باشد. در چه؟ در افزايش ايمان مخاطب.
????/??/??
 *برخي کارهاست که پرداختن به آن ها، مردم را به خدا و دين نزديک مي‌کند. يکي از آن کارها، همين عزاداري هاي سنّتي است که باعث تقرّبِ بيشترِ مردم به دين مي‌شود. اين‌که امام فرمودند «عزاداري سنّتي بکنيد» به خاطر همين تقريب است. در مجالس عزاداري نشستن، روضه خواندن، گريه کردن، به سروسينه زدن و مواکب عزا و دسته‌هاي عزاداري به راه انداختن، از اموري است که عواطف عمومي را نسبت به خاندان پيغمبر، پرجوش مي‌کند و بسيار خوب است.
????/??/??
 *من حقيقتاً هر چه فکر کردم، ديدم نمي‌توانم اين مطلب - قمه‌زدن - را که قطعاً يک خلاف و يک بدعت است، به اطّلاع مردم عزيزمان نرسانم. اين کار را نکنند. بنده راضي نيستم. اگر کسي تظاهر به اين معنا کند که بخواهد قمه بزند، من قلباً از اوناراضي‌ام.
????/??/??
 *لازم است از همه برادران و خواهراني که در سراسر کشور، در ايّام عزاداري، با اقامه عزا و به راه انداختن مراسم عزاداري، بخصوص با اقامه نماز جماعت در ظهر عاشورا و با عرض ارادت به خاندان پيامبر، اين روزها را بزرگ داشتند سپاسگزاري کنم.
????/??/??
 *هيچ وقت نبايد امت اسلامي و جامعه‌ي اسلامي ماجراي عاشورا را به عنوان يک درس، به عنوان يک عبرت، به عنوان يک پرچم هدايت از نظر دور بدارد. قطعاً اسلام، زنده‌ي به عاشورا و به حسين‌بن‌علي (عليه‌السّلام) است.
????/??/??
 *اگر کساني براي حفظ جانشان، راه خدا را ترک کنند و آن‌جا که بايد حق بگويند، نگويند، چون جانشان به خطر مي‌افتد، يا براي مقامشان يا براي شغلشان يا براي پولشان يا محبّت به اولاد، خانواده و نزديکان و دوستانشان، راه خدا را رها کنند، آن وقت حسين‌بن‌علي‌ها به مسلخ کربلا خواهند رفت و به قتلگاه کشيده خواهند شد.
????/??/??
 *اگر فداکاري بزرگ حسين‌بن‌علي عليه‌السلام نمي‌بود که اين فداکاري، وجدان تاريخ را به کلي متوجه و بيدار کرد در همان قرن اول يا نيمه‌ قرن دوم هجري، بساط اسلام به کلي برچيده مي‌شد.
????/??/??
 *کار امام حسين عليه‌الصّلاه والسّلام در کربلا، با کار جدّ مطهرش حضرت محمد بن عبداللَّه صلي‌اللَّه‌عليه‌وآله‌وسلم در بعثت، قابل تشبيه و مقايسه است. قضيه اين است. همان طور که پيغمبر در آن جا، يک تنه با يک دنيا مواجه شد، امام حسين هم در ماجراي کربلا، يک تنه با يک دنيا مواجه بود.
????/??/??
 *عبرت آن است که انسان نگاه کند و ببيند چطور شد حسين‌بن‌علي عليه‌السّلام - همان کودکي که جلوِ چشم مردم، آن همه موردِ تجليلِ پيغمبر بود و پيغمبر درباره‌ي او فرموده بود: «سيّد شباب اهل الجنه»؛ سرور جوانان بهشت - بعد از گذشت نيم قرن از زمان پيغمبر، با آن وضعِ فجيع کشته شد؟!
????/??/??
 *امام حسين را فقط به جنگِ روز عاشورا نبايد شناخت؛ آن يک بخش از جهاد امام حسين است. به تبيين او، امر به معروف او، نهي از منکر او، توضيح مسائل گوناگون در همان مني و عرفات، خطاب به علما، خطاب به نخبگان- حضرت بيانات عجيبي دارد که تو کتابها ثبت و ضبط است- بعد هم در راه به سمت کربلا، هم در خود عرصه‌‌ي کربلا و ميدان کربلا، بايد شناخت.
????/??/??
 *عاشورا پيامها و درسهايي دارد. عاشورا درس مي‌دهد که براي حفظ دين، بايد فداکاري کرد. درس مي‌دهد که در راه قرآن، از همه چيز بايد گذشت. درس مي‌دهد که در ميدان نبرد حق و باطل، کوچک و بزرگ، زن و مرد، پير و جوان، شريف و وضيع و امام و رعيت، با هم در يک صف قرار مي‌گيرند.
????/??/??
 *درس عاشورا، درس فداکاري و دينداري و شجاعت و مواسات و درس قيام للَّه و درس محبّت و عشق است. يکي از درسهاي عاشورا، همين انقلاب عظيم و کبيري است که شما ملت ايران پشت سر حسين زمان و فرزند ابي‌عبداللَّه الحسين عليه‌السّلام انجام داديد. خود اين، يکي از درس هاي عاشورا بود.
????/??/??
 *امام بزرگوار ما، محرّم را به عنوان ماهي که در آن، خون بر شمشير پيروز مي‌شود، مطرح نمود و به برکت محرّم، با همين تحليل و منطق، خون را بر شمشير پيروز کرد. اين، يک نمونه از جلوه‌هاي نعمت ماه محرّم و مجالس ذکر و ياد امام حسين عليه‌السّلام است که شما ديديد.
????/??/??
 *درس حسين‌بن‌علي عليه‌الصّلاةوالسّلام به امّت اسلامي اين است که براي حقّ، براي عدل، براي اقامه‌ي عدل، براي مقابله‌ي با ظلم، بايد هميشه آماده بود و بايد موجودي خود را به ميدان آورد؛ در آن سطح و در آن مقياس، کار من و شما نيست؛ امّا در سطوحي که با وضعيّت ما، با خُلقيّات ما، با عادات ما متناسب باشد چرا؛ بايد ياد بگيريم.
????/??/??
 *پروردگارا! تو را به حسين و زينب عليهماالسّلام قسم مي‌دهيم که ما را جزو دوستان و ياران و دنباله‌روان آنان قرار بده.
پروردگارا! حيات و زندگي ما را زندگي حسيني و مرگ ما را مرگ حسيني قرار بده.
پروردگارا! امام بزرگوار ما را که به اين راه هدايتمان کرد، با شهداي کربلا محشور کن. شهداي عزيز ما را با شهداي کربلا محشور کن.
1374/03/19